Jak będzie… artykuł ze strony Wydziału Oświaty Poznań z dn.22-01-2020r.

Jak będzie wyglądać otwarcie żłobków, przedszkoli i szkół?

W poniedziałek, 25 maja otwarte zostaną poznańskie przedszkola i żłobki, a tydzień później (1 czerwca) planowane jest zapewnienie opieki dla uczniów klas 1-3 w szkołach podstawowych. Miasto Poznań we współpracy z dyrektorami placówek dokłada wszelkich starań, by powrót dzieci był możliwie jak najbardziej bezpieczny. Wiele jednak zależy od rodziców.

W poniedziałek, 25 maja otwarte zostaną poznańskie przedszkola i żłobki

Z opieki w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać dzieci tych rodziców, którzy ze względu na pracę nie mogą zająć się maluchem w domu (poczynając od pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19). Wobec ograniczonej liczby miejsc opieki, w  poznańskich zespołach żłobków wprowadzono regulacje dotyczące zasad kwalifikacji dzieci do pierwszeństwa w objęciu opieką.

– Ważny apel do wszystkich rodziców: proszę nie posyłać dzieci do przedszkoli i szkół na siłę. Osoby, które mają możliwości, aby zostać w domu – powinny to zrobić. Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz pracowników jednostek oświatowych jest najważniejsze. Tym bardziej, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat ma zostać wydłużony aż do 14 czerwca – apeluje Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP.

Zanim podjęto decyzję o otwarciu placówek, przeprowadzono ankiety wśród rodziców. Zainteresowanie opieką dzieci w przedszkolach wynosi 21 proc., w przypadku oddziałów 1-3 szkół podstawowych jest to 9 proc., a żłobków – blisko 20 proc. Może być tak, że nie wszystkie poznańskie placówki zostaną otwarte. To będzie możliwe, jeśli dyrektor przedszkola, żłobka lub szkoły podstawowej, w oparciu o deklaracje rodziców i możliwości organizacyjne będzie mógł zapewnić bezpieczeństwo wszystkim chętnym dzieciom i pracownikom. Szczegółowe informacje można uzyskać w poszczególnych placówkach.

Przedszkola,  szkoły i żłobki, które mają zapewnić opiekę dzieciom, muszą spełnić szereg wytycznych sanitarnych. Jest jednak też wiele zasad, o których muszą pamiętać rodzice. Najważniejsze jest to, aby dziecko, kierowane do przedszkola i żłobka było zdrowe – bez objawów chorobowych. Rodzice powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny i nauczyć tego samego dziecko. Malucha należy też uczulić, aby nie zabierał do przedszkola własnych zabawek.

Wydział Oświaty UMP przygotował specjalny poradnik dla rodziców, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje (znajduje się w załączniku). We wszystkich miejskich zespołach żłobków wprowadzone zostały specjalne, uwzględniające zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2, szczegółowe procedury organizacji pracy, opieki nad dziećmi i zasady dotyczące funkcjonowania placówek. O nowych rozwiązaniach poinformowano wszystkich  rodziców i opiekunów dzieci zapisanych do żłobków miejskich.

Informacje o tym, że żłobki i przedszkola mogą być otwarte od 6 maja, rządzący podali 29 kwietnia, czyli tuż przed długim majowym weekendem, dając samorządom oraz innym organom prowadzącym placówki zaledwie 3 dni na przygotowanie. O możliwości zapewnienia opieki przez szkoły dla uczniów klas 1-3 od 25 maja poinformowano 13 maja.

Władze Miasta Poznania od początku informowały, że działalność placówek zostanie wznowiona tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie pewność, że spełnione zostaną wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Decyzję o ich uruchomieniu poprzedziło kilkutygodniowe przygotowanie, poparte szczegółowymi konsultacjami z dyrektorami zespołów żłobków, przedszkoli i szkół oraz środowiskiem lekarskim. Placówki wyposażono w płyn dezynfekcyjny oraz środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, przyłbice), a sale zostały dostosowane do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego).

– Decyzja o otwarciu placówek była w pełni przemyślana. Zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom placówek. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim dyrektorom, nauczycielom oraz pracownikom żłobków, przedszkoli i szkół za ogrom pracy włożony w przystosowanie ich do nowych warunków. Teraz wiele zależy od rodziców i opiekunów, którzy muszą przestrzegać wytycznych sanitarnych – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

AJ

poradnik